Czy znasz wszystkie drukarnie w Krakowie?

Druk offsetowy jest dominującą techniką druku przemysłowego – stosują go drukarnie w Krakowie do drukowania szerokiej gamy produktów, takich jak karty, artykuły papiernicze, ulotki, broszury, czasopisma i książki. Może być również stosowany do pakowania takich jak pudełka lub kartony. Ta strona zawiera więcej informacji na temat tej techniki. Przegląd innych procesów drukowania znajduje się na tej stronie.

Jak działa druk offsetowy?
Pełna nazwa procesu drukowania offsetowego to litografia offsetowa. Oba terminy opisują część procesu: Litografia to proces drukowania, w którym obszar obrazu i obszar inny niż obraz współistnieją na tej samej płaszczyźnie. Oznacza to, że powierzchnia, z której drukujesz, jest całkowicie płaska. Jest to możliwe ze względu na bardzo przydatną zasadę chemiczną: tusz do druku offsetowego jest substancją oleistą, co oznacza, że odpycha wodę. Jeśli możesz utworzyć powierzchnię, na której niektóre części zawierają cienką warstwę wody, obszary te będą odpychać atrament. Obszary obrazu muszą być lipofilowe (lub oleofilowe) – przyjmują atrament – podczas gdy obszary niedrukowalne muszą być hydrofilowe – są odporne na olej i wrażliwe na wodę. Niektóre offsetowe prasy litowe nie wykorzystują wodnego systemu tłumienia, ale zamiast tego używają płyt drukarskich, na których warstwa silikonowa odpycha atrament. Są to tak zwane suche maszyny offsetowe lub bezwodne maszyny offsetowe. Przesunięcie odnosi się do faktu, że obraz nie jest przenoszony z litograficznej płyty drukarskiej na arkusz papieru. Zamiast tego wydrukowany obraz jest przenoszony (lub przesunięty) z powierzchni drukowania na gumowy koc, a następnie na powierzchnię drukowania. Proces ten można wykorzystać do drukowania na papierze, tekturze, plastiku lub innych materiałach, ale muszą one mieć płaską powierzchnię.

Anatomia krakowskiej prasy offsetowej.
Drukarnie w Krakowie obecnie wyposażone są w maszyny offsetowe arkuszowe, które składają się z następujących elementów:
– System kontroli arkuszy – ten mechanizm stosowany przez niejedną drukarnię w mieście Kraków przenosi arkusze papieru, które będą drukowane przez prasę. W sekcji podajnika arkusze są pobierane ze stosu papieru. Stos arkuszy jest umieszczany na regulowanym stole. Strumienie powietrza i / lub próżni zapewniają, że mechanizm podajnika pobiera tylko jeden arkusz papieru za każdym razem. Arkusz ten jest następnie przenoszony do podajnika, gdzie jest odpowiednio ułożony przed przeniesieniem do zespołu drukującego. W sekcji wejściowej każdy arkusz papieru jest przenoszony do chwytaków na cylindrze dociskowym. Jeśli prasa ma wiele jednostek drukujących, sekcja przenoszenia zapewnia, że arkusz przechodzi do następnego cylindra wyciskowego. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą pewnego rodzaju mechanizmu łańcucha. Gdy zadrukowany arkusz opuści ostatni cylinder wyciskający, sekcja dostarczająca przenosi arkusz na stos dostarczający. Jest to stół, na którym drukowane arkusze układają się w stos. Jedna lub więcej jednostek drukujących Jednostka drukująca zawiera wszystko, co potrzebne do wydrukowania jednego koloru na kartce papieru, która jest przesuwana przez system kontroli arkuszy. Maszyny offsetowe, w które wyposażone są drukarnie w Krakowie, zazwyczaj zawierają od 1 do 10 jednostek drukujących.

Jednokolorowa prasa oczywiście zawiera jedną pojedynczą jednostkę do przenoszenia atramentu na jedną stronę arkusza drukarskiego. Aby drukować po drugiej stronie, musisz poczekać, aż atrament wyschnie, a następnie obrócić stos papieru o 180 stopni i wydrukować po drugiej stronie. Prasa z 4 jednostkami drukującymi może drukować kolorowy tekst i obrazy przy użyciu atramentu cyjan, magenta, żółtego i czarnego. Często dodaje się piątą jednostkę drukującą do lakieru lub może dodać specjalny metaliczny atrament lub coś podobnego. Taka prasa z 5 jednostkami nadal drukuje tylko na jednej stronie papieru. Dodając cylinder odwracający i kolejne 5 jednostek drukujących, otrzymujesz bardzo długą i kosztowną prasę z 10 jednostkami drukującymi, które mogą drukować do 5 kolorów po obu stronach arkusza prasowego. Taką prasę, która drukuje jednocześnie po obu stronach arkusza, nazywa się odwracalną prasą perfekcyjną.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.